iPhone – 100 dienas

25 03 2008

Pagajuši vairāk kā trīs mēneši, kopš ikdienā izmantoju iPhone. Tas ir pietiekams laiks, lai būtu noplacis pirmais, emocionālais “wow” un objektīvi būtu iespējams vērtēt iPhone plusus un mīnusus.

Pirmo mēnesi mans iPhone bija tikai vēl viens (ļoti labs audio un video) iPod ar wifi interneta sērfošanas iespējām. Pēc mēneša, sagaidot pirmos hakeru komūnas darba rezultātus 1.1.2 firmware atsaistīšanai no operatoru tīkla, pats jaucu to ārā, lai piedabūtu to strādāt LMT tīklā (tieši pēc nedēļas tīklā parādījās arī software unlock risinājums).

Pirmkārt- iPhone nepavisam nav līdzīgs nevienam no maniem iepriekšējiem tālruņiem (pamatā nokijas, no kurām pēdējā bija E60). Un ne jau tāpēc, ka divdesmit vienas pogas vietā man tagad ir viena un skārienjūtīgs ekrāns piedevām, kuri sniedz daudz vairāk iespēju, nekā nokijas daudzās pogas. Drīzāk tāpēc, ka gandrīz viss, kas mani kaitināja nokijā, tagad ir daudz labāk. Un ja nav labāk, tad vismaz ir savādāk.

iPhone nav 3G. Tiešām nav, taču ne reizi to neesmu izjutis kā problēmu, jo faktiski visur (mājās, darbā, lidostās un viesnīcās gan Latvijā gan ārvalstīs) ir pieejams wifi, kura lietošana (īpaši ārzemēs, pateicoties ārprātīgajiem GPRS viesabonēšanas tarifiem) ir lētāka nekā mobilā datu pāraide. Ņemot vērā, ka iPhone Safari pārlūkam bildes atslēgt nav iespējams (ir iespējams lietot Google vai kādu citu starpniekserveri, kas izgriezīs bildes un tādējādi samazinās nokurināto trafiku), man mobilajā datu pārraidē (pārbaudīt E-pastu, atvērt interneta banku vai kādu citu nepieciešamu weblapu) pilnīgi pietiek ar iPhone nodrošināto EDGE, sērfošanu veicot wifi zonā.

Katrā gadījumā es wifi trūkumu izjustu daudz sāpīgāk, nekā 3G. Un manuprāt, wifi un Safari pārlūks uz iPhone salīdzinājumā ar Nokia E60wifi un web pārlūku (kas gan arī balstīts uz Apple izstrādātā Webkit) ir kā diena pret nakti. iPhone atceras un automātiski pievienojas wifi tīkliem, kurus jau kādreiz esi izmantojis. Pārlūks ir ātrs. Navigācija ir intuitīva un loģiska. Ekrāns ir liels un skaidrs. Aizpildot webformas, lai būtu vieglāk, realizēti īpaši dialoga elementi izvēlei no saraksta. Vienīgais, kam varētu piesieties ir Flash neesamība (taču parādiet man mobilo ierīci, uz kuras Flash mājaslapas iespējams normāli aplūkot) un tas, ka iPhone pārlūks neatbalsta Windows1275 kodējumu (mūsu internetportālu flagmaņi ir pārāk slinki vai senili Unicode izmantošanai).

iPhone nav GPS. Toties ir (manuprāt ideāli realizēts) Google Maps, kas, atrodoties svešā pilsētā, aizvedīs tevi no tavas patreizējās atrašanās vietas līdz nepieciešamajai arī bez GPS. Viena karte caur GPRS ir aptuveni 28 kilobaiti. Vismaz manā pēdējā Austrijas apmeklējumā man iPhone Maps noderēja vairākkārt. Nokia maps var nervozi pīpēt stūrī.

iPhone ļoti labi ir integrēts ar Google produktiem (un man tas ir svarīgi) gan uz iPhone atrodamo aplikāciju (Search, GMail un Maps), gan web lietojumu līmenī (speciāla CSS izmantošana, lai Google Calendar vai Google Reader būtu ērti izmantot tieši no iPhone). Ak jā, arī YouTube integrācija.

iPhone kā telefons ir tāds pats kā jebkurš cits telefons. Pie adresu grāmatas lietošanas gan mazliet jāpierod un ja grūti pierast, iespējams izmantot trešo pušu izstrādātus lietojumus. SMS vēstures atainojums sarunas formā ir jauks (man ne pārāk būtisks) sīkums. Sākumā kaitina tas, ka recent calls nav sadalīti ienākošajos, izejošajos un neatbildētajos zvanos, taču uzdodot sev jautājumu “ar ko tāds dalījums būtu labāks nekā iPhone realizētais?” (neatbildētie zvani sarakstā iekrāsoti sarkani), jēdzīgu atbildi neizdodas izdomāt.

iPhone kā mobilais dators (iedomājieties kādu citu telefonu, kurā iespējams pieslēgties kā root lietotājam un ar vienu komandu rm -rf izdzēst visu tā saturu) un kā lietojumu platforma ir outstanding. Jau tas, kas patreiz, ar neoficiālajiem rīkiem un bez Apple atbalsta lietojumprogrammatūras izstrādātājiem, realizēts uz iPhone, ir satriecoši. Kaut vai pilnīga fiziskā modeļa realizācija spēlēs vai Nintendo un Sony spēļu konsoļu emulatori. Gada otrajā pusē varēsim redzēt, ko uz iPhone iespējams realizēt, izmantojot Apple atbalstu un rīkus.

Devil is in the details. Un katra mana nākamā nokija bija vēl vairāk samudrīta, sačakarēta, nekā iepriekšējā, nerunājot par Symbian un Nokia programmatūras izstrādātāju visai vājo sniegumu. Apple vairākumā gadījumu ar velnu ir tikuši galā, sarežģītu funkcionalitāti padarot maksimāli vienkārši izmantojamu. Sākot no superlietojamā Calculator un beidzot ar ģeniālo Google Maps vienkāršību.

Nekad neesmu redzējis vai lietojis labāku mobilo iekārtu. Iespējams, vislabākais iPhone novērtējums, ir tas, ka ģimenē mums nu jau ir divi aifoni :)

Iesaku iepazīties arī ar mana kolēģa Raimonda vērtējumu par iPhone.

Advertisements

Darbības

Informācija

10 responses

25 03 2008
Vigants

Yes! Pēc manām 100 dienām arī es ierakstīšu savus iespaidus… pagaidām (pēc 2 nedēļu lietošanas) joprojām ir tā feinā sajūta… :)

25 03 2008
Nils

Tātad būtībā Tu saki, ka Tev patīk iPod Touch funkcionalitāte, bet iPhone kā telefons ir štruntīgs? :)

26 03 2008
jk

Nils: ne gluži- es saku, ka iPhone kā telefons nav sliktāks par nokiju, taču kā viedtelefons (smartfons), jeb vēl drīzāk- kā mobilais dators, tas ir gaismas gadu priekšā jebkuram konkurentam lietojamības ziņā. Un tieši tas, manuprāt, ir daudz būtiskāk par to, cik dažādu lētu maza izmēra čipu ir sastūķēts aparāta korpusā.

Tieši tāpat patiešām iesaku iPod Touch (īpaši tiem, kas pieķērušies savam ierastajam telefonam), kas ir daudz vairāk par vienkāršu mūzikas un video pleijeri- arī tas ir pilnvērtīgs mobilais dators ar izcilu lietojamību un platforma inovatīviem un izciliem lietojumiem gan šobrīd, gan tuvākajā nākotnē.

26 03 2008
Miks

nekad nelietošu citu telefonu :) iPhone spēj nodrošināt visu, kas man ir nepieciešams no telefona/multimediju atskaņotāja/interneta pārlūka

26 03 2008
Vigants

:) Nekad nesaki nekad… Iznāks reiz Super Puper Duper Ferrari telefons un pasaulei pa jaunu atvērsies acis! :)

28 03 2008
Girts

ka ir ar skarienjutigo ekranu aukstaa laikaa?

28 03 2008
jk

Girts: līdz šim nav bijis problēmu

26 06 2008
rich

vsp vecit tev ir talants un tev pilniba piekritu ka aifons ir baigi labs labaks neka nokia un neuztraucieties julija vai augusta bus latvija pieejams aifons ar 3G vienigi laikam tikai ar LMT tiklu..

22 08 2008
nasietis

A kada ir sakaru kvalitate? Es domaju tada zinja – iedomajies situaciju Tu ej gar ielu apkart ir daudz troksni – vai var visu labi skaidri un skalji dzirdet?
vismaz man ta ir svariga lieta perkot telefonu.

23 08 2008
jk

nasietis: nav problēmu
%d bloggers like this: