Viens jautājums par e-parakstu

8 10 2006

Ar patiesu interesi pēdējo gadu laikā esmu sekojis e-paraksta ieviešanas projektam Latvijā- īpaši jau tādēļ, ka medijos un sabiedrībā jau vairākus gadus ar e-paraksta neesamību tiek skaidrota vai ikviena neizdarība valsts pārvaldes optimizācijā vai informācijas tehnoloģiju iespēju neizmantošanā. E-paraksta ieviešana man pašam liekas svarīga tādēļ, ka tā esamība pavērtu ceļu ērtai un efektīvai (tas diemžēl pašlaik nenozīmē- lētai) komunikācijai ar valsts un pašvaldību iestādēm, jo tās (saskaņā ar elektronisko dokumentu likumu) būtu spiestas uzskatīt e-pasta vēstuli, kas apstiprināta ar e-parakstu un laika zīmogu par oficiālu korespondenci.

Vai e-paraksta programmatūra būs pieejama arī Mac un daudzo Linux distributīvu izmantotājiem?

Nē, saskaņā ar sertifikātu pakalpojumu specifikāciju, elektronisko parakstu varēs izmantot (respektīvi- atbilstošā parakstīšanas, laika zīmoga uzlikšanas un to pārbaudes programmatūra darbosies) tikai Windows 2000 (SP4) un Windows XP (SP2) vidē. Manuprāt, pilnīgi nepieņemami ir tas, ka tiek ignorētas citas tehniskās platformas- Latvijā aizvien aktīvāk tiek izmantots gan Mac OS X, gan dažādi Linux distributīvi, gan joprojām arī Windows 95 un Windows 98 programmatūra. Šeit iespējams saskatīt e-paraksta tehniskā risinājuma izstrādātāja- Microsoft stratēģisko interesi, jo šādā veidā netieši tiek radīti šķēršļi ne-Microsoft platformu izmantošanai gan valsts, gan privātajā sektorā. Protams, pārbaudīt elektronisko dokumentu ar e-parakstu neatbalstīto platormu lietotāji varēs arī internetā- Latvijas Pasta e-paraksta lapā augšupielādejot parakstīto dokumentu un uzzinot tā parakstīšanas detaļas.

Interesentus aicinu izlasīt arī Raimonda secinājumus par patreizējiem datu aizsardzības trūkumiem elektroniskā paraksta mājaslapā un Kaspara viedokli par elektroniskā paraksta cenu.

Advertisements

Darbības

Information

2 responses

8 10 2006
Raimonds Simanovskis

Tik slikti jau nebūs, ka galīgi uz Mac vai Linux nevarēs e-parakstu izmantot. LP taisās uz Windows piedāvāt gala lietotāja programmatūru, ar ko varēs sagatavot EDOC formāta failus (industrijas standarta XAdES formāts kas nodrošina e-paraksta un laika zīmoga pievienošanu jebkuram failam). Savukārt izstrādātājiem piedāvās Java bibliotēkas, ar kuru palīdzību varēs integrēt EDOC formāta failus veidošanu citās sistēmās.

Tā ka, protams, uz Windows gala lietotājam būs vienkāršāk sākt izmantot e-parakstu, bet uz pārējām platformām jārūpējas pašam par sevi un jāmācās Javas programmēšana :) Un jācer, ka pēc kāda laika LP varētu izveidot arī platformu neatkarīgu Java klienta aplikāciju.

Meklējot informāciju par PKI risinājumiem uz Mac, atradu informāciju par Beļģijas eID karti un Mac – izmantoto standartu ziņā PKI risinājums tur ir ļoti līdzīgs Latvijai.

11 10 2006
Filmiņa par elektronisko parakstu « e-lietas

[…] Tad jau Jurģis būs velti bēdājies, ka nevarēs e-parakstu uz Mac lietot. Bet ko mēs ieraugam nākamajā bildē? […]
%d bloggers like this: