Lieliskie Web 2.0 lietojumi

3 08 2006

Ik pa laikam nākas konstatēt, ka atkal kāds fragments no manas personīgās informācijas vai ikdienā izmantotajiem lietojumiem ir pārcēlies uz dzīvi tīklā. Pateicoties datora pieejamībai darbā, mājās, pie draugiem, radiem (un dažreiz arī jau pie vecākiem), pateicoties interneta pieejamībai visur, kur darbojas mobilais tālrunis un pateicoties aizvien lielākam lielisku Web 2.0 lietojumu skaitam, par īstenību kļūst 1984. gadā John Gage izteiktā frāze “The Network is the Computer”, kas kļuva par Sun Microsystems tirdzniecības marku un korporatīvo saukli (tiesa gan, pēc .com burbuļa plīšanas uz kādu laiku Sun no tā pamanījās atteikties).

Šobrīd, manu Web 2.0 favorītu sarakstā atrodas:

  • Protams, Gmail, kurā atrodas mana otrā un trešā e-pasta kastītes. Faktiski tā funkcionalitāte un lietošanas ērtums (izņemot klātpielikto failu pievienošanas ātrumu) šobrīd pārspēj klienta-servera e-pasta sistēmu iespējas (automātiska jauno adresātu/sūtītāju pievienošana adresu grāmatai, meklēšanas iespējas, pieeja no mobilā tālruņa u.c.);
  • Google Reader. Lai gan tas joprojām nav iznācis no Google laboratorijas, pēc ilgākiem meklējumiem paliku pie šī risinājuma RSS lasīšanai, pateicoties tā lietojamībai (vienkāršība un ērtums);
  • Flickr, lai dalītos uzņemtajās fotogrāfijās ar radiem un draugiem. Ja fotografētu aktīvāk, varbūt kļūtu par pro lietotāju un sāktu izmantot Flickr arī kā ugunsdrošu, apsargātu un vienmēr pieejamu apdrošināšanu savam vērtīgākajam (un parasti- neaizsargātākajam) digitālajam īpašumam- iemūžinātajiem mirkļiem;
  • Box.net, lai padalītos ar citiem, padarot tiem pieejamu kādu savu failu. Pēdējā laikā gan serviss palicis lēnīgs, laikam jau iegūtās popularitātes dēļ. Jāgaida, kamēr to nopirks kāda no lielajām tīkla kompānijām, kas nodrošinās pietiekamas jaudas un tālāku attīstību;
  • Pēdējais, taču ne mazvarīgākais- WordPress.com. Labākais, ko vari dabūt, nemaksājot neko. Cerams, ka tā tas būs uz mūžīgiem laikiem.

Uz šo lietojumu un servisu fona jaunais Latvijas portāls (kurā nav ne kripatas personalizācijas) ir so 90ties (tik ļoti deviņdesmitajos gados), ka taisni vai jāpiekrīt laacz ironijai.

P.S. Ņemot vērā, ka šo emuāru šobrīd lasa jau vairāk kā 50 lasītāju (nav slikti mēneša laikā), atļaujos vaicāt arī jums- kādi, jūsuprāt, ir veiksmīgākie Web 2.0 lietojumi? Labprāt papildinātu savu favorītu sarakstu.

Advertisements

Darbības

Informācija

6 responses

4 08 2006
spoks
5 08 2006
ef

Imho, latvija.lv personalizācija būs iespējama tikko latvieši varēs sākt lietot elektronisko parakstu. Būs jau labāk. Katrā ziņā nopelt un kritizēt var, taču konstruktīviem komentāriem un ieteikumiem.

6 08 2006
Jurģis Ķiršakmens

ef: Google un daudzi citi tīkla servisi lieliski iztiek bez elektroniskā paraksta. Latvijā nez kādēļ elektroniskais paraksts ir iecelts panacejas un visu lietu risinājuma vietā. Un ko darīs tie ārzemnieki, kas gribēs personalizēt savu skatu uz Latviju? Lūgs elektronisko parakstu?

7 08 2006
Mani 2 santīmi » Kāpēc latvija.lv ir slikts “portāls”

[…] Komentārs pie iepriekšējā ieraksta izprovocēja manu nepatiku pārvērst par skaidri noformulētiem iemesliem, kādēļ man šķiet, ka jaunais Latvijas “portāls” ir slikts tīkla resurss (portāls tas nav dažādu iemeslu dēļ). […]

12 08 2006
arc K.

Fotogrāfijām sāku izmantot Picasa Web Albums (picasaweb.google.com). Lieliski integrējas ar Picasa desktopu (kuru izmantoju kā savu foto organizatoru), un viss ir ērts, saprotams un pārskatāms (pamēģināju arī Flickr – neiepatikās).

Google Page Creator (pages.google.com), arī vēl atrodas Google laboratorijā – vienkāršas mājas lapas izveidošanai bez jebkādām html priekšzināšanām. Kā piemēru (manis paša veidotu) var aplūkot http://pitagi.lv.googlepages.com/home – gandrīz viss redzamais ir izveidots 2 dienu laikā. Ar rociņām html-ā vajadzēja tikai tabulu izveidot. Pieļauju, ka palīdzēja mana “programmētāja pagātne”, bet vienalga forši.

Google kalendārs (calendar.google.com) – darbā ir ļoti pierasts visus mītiņus, nu jau arī privātās aktivitātes plānot ar grupu kalendāra palīdzību. Diemžēl tas viss ir redzams tikai darbavietas iztvaros. Google kalendāru sāku izmantot privāto pasākumu plānošanai kopā ar ģimeni un draugiem. Pieļauju, ka tas varētu būt arī ideāls risinājums mazam uzņēmumam līdz 10 cilvēkiem, lai pašiem nav nekādi softi jāinstalē.

AJAX Translator (http://ajax.parish.ath.cx/translator/) – reāli esmu izmantojis privātas e-pasta sarakstes tulkošanai spāņu valodā, raksti vai iekopē tekstu vienā valodā un uzreiz redzi, kā rodas tulkojums. Bija vēlamas nelielas spāņu valodas priekšzināšanas, lai var saprast, vai pavisam greizi nav satulkojies, bet principā ne tikai saprast saņemtās vēstules, bet arī nosūtīt savas spāniski varēju. Protams, izteiksmes līdzekļu ziņā nevajag censties būt Šekspīram.
btw: Nesen man ierekomendēja tulkotāju ar plašāku valodu (t.sk. krievu) izvēli – http://babelfish.altavista.com/, bet ne tik ērtu lietotāja saskarni (laikam tas nav Web2).

Bet kopumā izskatās, ka esmu liels Google produktu fans.

2 10 2006
Google Reader Reloaded « Mani 2 santīmi

[…] Google turpina strādāt, lai visiem parādītu, ka pārlūka balstīts risinājums nebūt nav sliktāks par lietojumu, kuru jāinstalē savā datorā. Man gan nav skaidrs, kā Google iecerējis ar šo produktu arī kaut ko nopelnīt, bet lai nu tas paliek viņu ziņā. Google Reader, par kuru jau rakstīju kā vienu no, manuprāt, labākajiem Web 2.0 lietojumiem ir ieguvis jaunu seju un nu daudz vairāk līdzinās tradicionālajiem RSS lasītājiem, nekā agrāk. Adaptācijas periods pierašanai pie jaunā interfeisa ir minimāls, labākais, ka saglabāts vienkāršais, tīrais ekrāna izmantojums, un nav mainīta iespēja (vai kādu tas pārsteidz?) izmantot klaviatūras saīsnes, kuras laipni tiek atgādinātas pirmajā lapā. Beidzot jēgu ieguvuši tagi, kas patiesībā izrādījušies mapju nosaukumi RSS avotu grupēšanai. Lasītājs strādā arī ātrāk un stabilāk, nekā pirms tam. […]
%d bloggers like this: